Radionice o oralnoj higijeni kod predškolske djece
Svjetski dan oralnog zdravlja (engl. World Oral Health Day, WOHD), koji se svake godine obilježava 20. ožujka, promiče razvijanje svijesti važnosti brige o oralnom zdravlju i njegovom značaju u očuvanju općeg zdravlja.
20. ožujak je odabran kako bi istaknuo sljedeće: djeca bi trebala imati 20 mliječnih zubi, starije osobe moraju imati ukupno 20 prirodnih zuba na kraju svojeg života da bi se smatrale zdravima, a navedemo li redni broj mjeseca ispred rednog broja dana, tj. 3/20, dobit ćemo oralni status koji bi trebale imati zdrave odrasle osobe, 32 zuba i nijedan (0) zubni karijes.
U svrhu očuvanja oralnog zdravlja potrebna je redovita i pravilna oralna higijena, pravilna prehrana i redoviti pregledi kod svih dobnih skupina, a osobito kod djece.
Cilj preventivnih pregleda kod djece je rano otkrivanje karijesa, primjena sredstava za prevenciju karijesa poput fluoridnih gelova ili lakova, edukacija roditelja i djece o pravilnom održavanju oralne higijene i pravilnoj prehrani, a kod odraslih osim pregleda i profesionalno čišćenje i poliranje zuba, kao i rano otkrivanje promjena na zubima i zubnom mesu, ali i na sluznici usne šupljine.
U Republici Hrvatskoj se od 2017. godine provodi Nacionalni program pod nazivom Zubna putovnica koji je usmjeren poboljšanju oralnog zdravlja i zdravstvenog ponašanja školske i predškolske djece s ciljem ranog otkrivanja i prevencije karijesa kroz preventivne preglede prilikom upisa u dječji vrtić, 1. razred osnovne škole te u 6. razredu osnovne škole. Također, program uključuje svakodnevno nadzirano četkanje zubi koje se provodi u vrtićima i školama s ciljem razvijanja redovitih navika održavanja oralne higijene i prevencije karijesa od najranije dobi.
Dječji vrtić Marina prepoznaje važnost očuvanja oralnog zdravlja koje doprinosi cjelokupnom zdravlju organizma stoga zdravstvena voditeljica u suradnji s odgojiteljima svih vrtićkih skupina, počevši od jasličke do predškolske dobi provodi edukacije djece putem radionica- pričanjem priče „Gric i Grec“ uz PP prezentaciju, što je djeci jako zanimljivo (na velikom platnu), učenjem pravilnog četkanja zubi na modelu te putem igara i pjesmica o zubićima usvajaju se informacije koliko zubi imamo, njihove nazive i svrhu, razlike između mliječnih i trajnih zubi, kada se u danu provodi oralna higijena i kako, te što učiniti kad zubić zaboli i tko je stomatolog, uz druge popratne sadržaje ovisno o uzrastu vrtićke skupine i pravcu u kojem krene dječji interes. Na završetku svake radionice zdravstvena voditeljica provodi edukaciju pravilnog pranja zubi i oralne higijene individualno sa svakim djetetom, što je njima od svega najdraže i najzanimljivije.
Martina Dučić, zdravstveni voditelj